Mentor Bios


2019-2020 Participants

Domenic Aiken (Music Composition BFA 08)

Fatima Al Mahr (Art: Photography & Media BFA 17)

Daniel Boland (Theater/Lighting Design BFA 95)

Cindy Bravo (Art MFA 06)

Peter Brinson (Film Video MFA 00)

Richard Bruland (Art BFA 73)

Brendan Burch (Animation BFA 00)

Alex Calle (Scenic Design BFA 08)

Kym Canter (Art BFA 83)

Diana Cioffari-MacPhee (Performer-Composer Music MFA 16)

Crystin Cox (Scenic Design BFA 03)

Larry Crost (Art MFA 73)

Dorit Cypis (Art MFA 77)

Chelsea Czuchra (Instrumentals Performance, Flute MFA 97)

Brian Driscoll (Music BFA 95)

Jonathan Eden (Character Animation BFA 12)

Ann Faison (Art, Music MFA 93)

Shaun Fillion (Theater MFA 05)

Nick Fox-Gieg (Experimental Animation MFA 04)

Wesley Fuh (Character Animation BFA 18)

Natalia Garcia Clark (Art BFA 18)

Daniel Guimaraes (Graphic Design BFA 08)

Jennifer Harlow (Character Animation BFA 11)

Clive Henrick (Multimedia MFA 96)

Karen Hirt (Art MFA 01)

Danny Holt (Music MFA 06)

Eileen Hsu (Art, Graphic Design MFA 11)

Jon Barlow Hudson (Sculpture BFA 71 & MFA 72)

Rashi Jain (Theater MFA 19)

Rohini Kapil (Photo and Media MFA 11)

Nancy Karp (Dance BFA 73)

Ricka Glucksman Kelsch (Founder/Director of Dance & Dialogue, Autism Movement Therapist)

Rhonda Kess (Music Performance 74)

Juri Koll (Art BFA 84)

Jessica Lawson (Costume Design BFA 11)

Yuan Yuan Liang (Costume Design MFA 19)

Laura London (Art - Photography MFA 86)

Justin Hayes Long (Art MFA 08)

Gina Loveless (Creative Writing MFA 12)

David Mack (Theater-Acting, MFA 08)

Amanda Majors (Photo Media BFA 16)

Adriana Manfredi (Music, Voice, MFA 03)

Elana Mann (Art MFA 07)

Salvatore Mannino (Theater MFA 17)

Eileen Masover (Theater MFA 81)

Aly Mawji (Theater MFA 08)

Craig McTurk (Film/Video MFA 93)

Sarah Melnick (Performer-Composer Music MFA 16)

Travis Moelter (Applied Design MFA 19)

Kali Nikitas (Graphic Design MFA 90)

Kean O’Brien (Photo MFA 11)

Caroline Oh (Graphic Design MFA 08)

Rose Pasquarello Beauchamp (Dance MFA 04)

Madeline Puckette (Interschool - Art BFA 05)

Alisa Rasera-Holden (Dance BFA 94)

Jennifer Remenchik (Art MFA 15)

Margaretrose Robinson (Theater/Acting MFA 72)

Lee Rose (Theater MFA 78)

Roland Rosenkranz (Performing Arts & Design Technology 91)

Marina Santana De la Torre (Film and Video MFA 18)

John Schwerbel (Music BFA 14)

Lewis Silverman (BFA Humanities 73, MFA Theater 75)

Lee Skaife (Film/Video BFA 88)

Will Smith (Art BFA 12)

Robert Stadd (Film/Video BFA 79)

Justin Taines (Experimental Animation BFA 05)

Salvatore (Sam) Torrisi (Music MFA 03)

Chaz Underriner (Music Composition MFA 12)

Christopher Anthony Velasco (Photo/Media BFA 10)

Claremarie Verheyen (Costume Design BFA 78)

Claire Marie Vogel (Film/Video BFA 10)

Michael Voorhees (Theater/ Actor BFA 13)

Sarah Wass (Music Performance MFA 03)

Friend Michael Wells (Film/Video - Live Action - BFA 79)

Colin Wilkes (Costume Design BFA 09)

Koala Yip (Dance MFA 98)

Adriana Yugovich (Art MFA 01)